Podobně jako jakákoliv jiná součást domácnosti, i klasický dřevěný nábytek potřebuje pravidelnou údržbu. Nejde nicméně o nic složitého, co by zabralo dlouhé hodiny. Nezbytným minimem je odstranění prachu a lehkých nečistot, na které stačí mírně vlhké bavlněné nebo lněné vlákno. V některých případech je zase třeba nábytek pečlivě naleštit. Pojďme si proto sdělit v pár bodech, jak postupovat, když máme doma voskovaný, olejovaný či lakovaný nábytek.
Ošetření lakovaného nábytku? Hlavně jemně
Při jemném znečištění použijeme bavlněné vlákno s trochou vody a koncentrovaného saponátu. Lehce otřeme ošetřovanou plochu a vše pak přetřeme zcela suchým hadříkem. Při stírání nečistot z matných ploch raději příliš netlačte, v opačném případě může být nábytek nevratně poškozen. Pokud však dojde k silnějšímu znečištění, použijeme větší množství nekoncentrovaného saponátu.
Ale pozor, opět žádný silnější tlak a co nejdříve otíráme vlhké místo suchým hadříkem. Když používáte jakýkoliv prostředek na čištění nábytku, držte se návodu od výrobce. Nábytek lakovaný matným lakem není vhodné ošetřovat oživovacími oleji, stejně tak by se neměly používat prostředky obsahující abraziva (tedy leštící pasty nebo třeba nejrůznější prášky).
Voskovaný nábytek rovněž nesnese abraziva
K ošetření nábytku s voskovým mořidlem se používá nejčastěji suchý hadřík z bavlny. Voskované plochy totiž neodolají nejen vodě, ale ani páře (a vůbec jakékoliv libovolné tekutině). Kapka vody způsobí skvrny už po dvou vteřinách – a tohle opravdu půjde odstranit dosti těžko. Voskovaný nábytek opět neošetřujte pomocí takzvaných abraziv, čistící pasty nebo kaše jsou opravdu nevhodné, stejně jako v případě lakovaného nábytku.
Opotřebené plochy voskového nábytku se dají relativně snadno ošetřit takzvanou voskovou politurou. Když jsou snad na nábytku nějaké skvrny nebo rýhy, je možné tyto nedostatky během chvilky vyretušovat. Stačí obrousit nábytek až na dřevo a nanést na něj novou voskovou polituru, je při tom samozřejmě nutné dodržovat pokyny výrobce.
A jak se tedy ošetřuje olejovaný nábytek?
Klasické čištění olejovaného nábytku je možné lehce navlhčeným (ideálně slabou mýdlovou vodou) měkkým hadříkem z flísu (nesmí totiž pouštět vlákna). Koncentrované nebo abrazivní čisticí prostředky opravdu není radno používat, stejně jako v předchozích dvou případech hrozí citelné poškrábání plochy nábytku.
Jak oživit olejovaný nábytek? K tomuto účelu se využívá vosko-olejová politura, jež se nanáší slabě pomocí bavlněného hadříku. Po chvíli se nábytek přetře suchým hadříkem z flanelu, kterým docílíme rovnoměrně matné plochy. Rýhy nebo skvrny vyčistíme pouze tak, že obrousíme nábytek až na dřevo a naneseme novou vrstvu šelaku a oleje.