Při zařizování domácnosti jako první myslíme na nábytek. Je to nejvýraznější prvek našeho domova a vhodně vybraný nábytek dokáže vytvořit útulný, příjemný a harmonický dojem, zatímco ten nevhodný naopak naprosto pokazit celkovou atmosféru. Ovšem výběr ideálního vybavení není hračka, a proto se v následujících řádcích podíváme na to, na co si dát pozor a jak správně vybrat dřevěný nábytek tak, abychom se ve vlastním bytě cítili příjemně a skutečně „jako doma“.
Hluboký les v paneláku
Odnepaměti se k výrobě nábytku užívalo dřevo, a třebaže v posledních desetiletích se dostalo i na modernější materiály, například plast, kov nebo dokonce sklo, zůstaneme dnes u dřeva a zaměříme se právě na dřevěný nábytek. Ten totiž i přes konkurenci zmíněných materiálů stále zůstává v hledáčku zákazníků na prvním místě. Není se co divit – dřevo přináší do našeho domova nádech přírody a poklidu, které po celodenní honičce v práci rádi uvítáme.
Vůně a teplo dřeva nás alespoň imaginárně přenesou do hlubokého lesa, i když se právě nacházíme uprostřed velkoměsta. Začneme tím, že si představíme jednotlivé druhy dřeva. Neplatí totiž, že je dřevo jako dřevo – naopak, o různých stromech a kvalitě jejich dřeva bychom mohli popsat tisíce stránek. Na to však zde samozřejmě není prostor, a tak zůstaneme u stručného popisu základních dřev, používaných v nábytkářství.
Tvrdost předznamenává kvalitu
Největším rozdílem mezi jednotlivými dřevy je kromě jejich vzhledu (zejména odstínu barvy) především tvrdost. Platí jednoduchá rovnice, že čím je dřevo tvrdší, tím je dražší, ale zároveň kvalitnější, a méně náchylně k poškození. Měkké dřevo lze jednoduše poškrábat, rychleji podléhá okolním vlivům a snadno se opotřebuje.
Vzhledem k jeho nižší ceně, snadnému opracování a vyšší dostupnosti (měkké dřevo roste rychleji) je však v nábytkářství většinou používáno spíše měkké dřevo. Tvrdé dřevo naproti tomu poslouží klidně i několik desetiletí, aniž by se významně změnila jeho charakteristika. Pro vyjádření tvrdosti dřeva byla dokonce sestavena speciální stupnice, která udává tvrdost v megapascalech. Nejtvrdší jsou cizokrajné dřeviny, například eben nebo mahagon (až 150 MPa), „nejměkčí“ příčka náleží české „klasice“ – smrku, borovici, jedli nebo lípě.
Borovice jako první volba Co z toho plyne při výběru dřevěného nábytku? Jestliže vám záleží na kvalitě a zpracování, potom jednoznačně volte tvrdší materiál, který dlouho vydrží a jako investice se jistě vyplatí, i když je dražší. Z výše uvedeného by ovšem mohlo vyplynout, že dřevo označené jako „měkké“ neoplývá právě vysokou kvalitou – to však není nutně pravda.
„Obyčejný“ smrk představuje naprosto dostačující variantu pro všechny nenáročné zákazníky, kteří touží prostě po „nábytku“, aniž by měli nějaké speciální požadavky. Většina nábytku v našich domácnostech je vyrobena právě ze smrku – a pokud je známo, s žádnými potížemi se obvykle nesetkáváme. Kromě toho je smrkové dřevo jednoznačně nejvýhodnější z hlediska ceny. Levnější dřevo takřka nenajdeme. Na druhou stranu platí, že smrk nenabídne nic víc, než „prostě dřevo“ – světlý, nijak zajímavý materiál. Pro odkládací skříňky, botníky nebo noční stolky ideální, ovšem jako materiál pro „exkluzivnější“ nábytek přece jen zůstává spíše nevhodný.
Exotický nábytek na doživotí
Existuje však velká řada jiných druhů dřeva, které se od smrku liší kromě své tvrdosti například barvou. Lze říci, že čím je dřevo kvalitnější, tím je tmavší, nebo má zajímavější strukturu. Velice žádaný je například dub, taková „vyšší střední třída“ mezi dřevy. Dubové dřevo je tvrdé, trvanlivé a houževnaté, a už od pohledu je na něm znát, že se jedná o dřevo výrazně vyšší kvality než měkké druhy světlé barvy.
Hodí se proto například na obývací stěny, knihovny nebo ozdobné kusy nábytku, které si zaslouží vyšší pozornost. Jestliže však toužíte po ještě vyšší exkluzivitě, pak zvolte tmavé, tropické druhy dřeva, které svou cenou sice jasně převyšují naše domácí lesy, zároveň však představují investici do budoucnosti. Nábytek z ebenu či mahagonu se vyznačuje pevným a houževnatým jádrem, vysokým leskem a velice tmavým odstínem, který již od pohledu vypadá luxusně. Nábytek z těchto druhů dřeva vydrží doživotně.
Slaďte celkový dojem
Jakmile máme za sebou volbu materiálu, je načase si uvědomit, jak bude výsledek ladit s dosavadním zařízením domácnosti. Jestli vás zaujaly některé zvláštní druhy dřeva uvedené výše, je důležité se nejprve zamyslet nad tím, zda je bude možné zkombinovat s ostatním nábytkem, který již v domácnosti máte. Nesmíme zapomenout ani na barvy na stěně a další vybavení, například koberce.
Ideálním stavem je, když se podaří celý byt nábytku sjednotit – nejen v ladící barvě, ale i stylu, který může být nejrůznější, od zdobného rustikálního po minimalistický moderní. Pokud si nejste jistí, nechte si poradit od výrobce – dobrý prodejce nábytku by měl být schopen poradit i s designem a instalací. A na přání zákazníka je většina nábytkářů ochotna také poskytnout služby „na míru“, tedy vyrobit exkluzivní kousky vycházející z konkrétních rozměrů vašeho bytu.